Vote 0 votes
Print
Share facebook
twitter
Buzz this
Tango Festival & Dance World Cup

Tango Festival & Dance World Cup

From August 14 to 28, Tango Buenos Aires – Festival & World Cup offers a rich schedule with more than 2000 artists in shows, milongas, dance lessons and competition. Check the schedule of events.

Tango Buenos Aires – Festival & Dance World Cup, organized by the Ministry of Culture of the City of Buenos Aires, offers an extensive calendar with over 2,000 artists  in shows and activities from August 14 to 28  in different spaces and the city's theaters.

 


The varied artistic offers includes concerts, dance performances, lessons, fiestas, milongas, conferences, exhibitions, radio live show and special productions. The highlights would be the "Ciclo Piazzolla" which celebrates the vitality of the music and legacy of Astor-, "Los Acusticos de la Usina"-events of concerts in the magnificent auditorium Usina del Arte and "Los dorados veinte" -concerts that stars the brilliant new generation of musicians and composers sub-25-. Moreover, among the core activities includes the dance competition, which gathers 500 pairs from inside and outside Argentina.

 


Other high points: the artistic collective concerts, TangoContempo at the Colon Theatre, the meeting of the legendary Maria Nieves with the champions of the various editions of the World Cup on the stage of Luna Park, the return of the orchestra of Osvaldo Berlingieri, the "crossover" of the orchestra El Arranque with Kevin Johansen, Piazzolla program by Horacio Lavandera at Usina del Arte.

 


 Leopoldo Federico, "Pipi" Piazzolla, Nestor Marconi, Daniel Melingo, Orquesta del Tango de Buenos Aires, Juan Carlos Godoy, Walter Rios, Adriana Varela, Julia Zenko, Gloria and Eduardo, Jose Colangelo, Ana Maria Stekelman, Agustin Guerrero, Melina Brufman are some of the protagonists.

 


All the events are free, some require tickets which are distributed prior to the events.  

Check the details of the schedule:

 

 

Los Dorados ´20:

Orquesta Típica Sub 25
Tuesday 14, 20:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501).
Tuesday 21, 20:00.
Teatro Regio (Av.Córdoba 6056)

Los que vendrán
Wednesday 22, 20:00.
Teatro Regio (Av.Córdoba 6056)

Joel Tortul
Wednesday 22, 20:00.
Teatro Regio (Av.Córdoba 6056)


Sexteto Meridional
Thursday 23, 20:00.
Teatro Regio (Av.Córdoba 6056)

Cuarteto Sur
Thursday 23, 20:00.
Teatro Regio (Av.Córdoba 6056)

Quinteto El Descarte
Friday 24, 20:00.
Teatro Regio (Av.Córdoba 6056)

 

Los Corrales de Miserere (Homenaje a Ubaldo De Lío)
Friday 24, 20:00.
Teatro Regio (Av.Córdoba 6056)


Orquesta Típica Agustín Guerrero
Saturday 25, 20:00.
Teatro Regio (Av.Córdoba 6056)


Los Acústicos de la Usina:


Orquesta Típica Sub 25, Ernesto Baffa, Juan Carlos Copes and Johana Copes, Mariano “Chicho” Frúmboli and Melina Brufman
Tuesday 14, 20:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)


Nicolás Ledesma Orquesta
Friday 17, 19:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)


Orquesta del tango de Bs As interpreta a Piazzolla
Friday 17, 20:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)


Atilio Stampone Quinteto
Saturday 18, 15:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)


Leopoldo Federico and Orquesta
Saturday 18, 16:30.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

Néstor Marconi Trío
Saturday 18, 18:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

Luis Salinas Trío
Saturday 18, 19:30.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

SenaneS 3+ Orquesta e Invitados
Sunday 19, 15:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

La Orquesta de Osvaldo Berlingieri.
Sunday 19, 16:30.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

Raúl Garello
Sunday 19, 18:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

Orquesta Típica El Porvenir
Sunday 19, 19:30.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

Horacio Molina a la Carta
Friday 24, 19:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

Walter Ríos Quinteto
Friday 24, 20:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

Horacio Lavandera
Saturday 25, 15:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

José Colángelo Quinteto
Saturday 25, 16:30.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

Orquesta Escuela Emilio Balcarse
Saturday 25, 18:00.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)


Damián Bolotín, Cuerdas Pop Contemporáneas/ Sonia Possetti Sexteto
Saturday 25, 19:30.
Usina del Arte (Av. Don Pedro de Mendoza 501)

 

Ciclo Piazzolla:

Piazzolla Electrónico
Wednesday 15, 21:00.
Centro de Exposiciones (Av. Figueroa Alcorta and Av. Pueyrredón)
Tuesday 28, 19:00
Luna Park (Av. Madero 420)

Quinteto Suárez Paz
Saturday 18, 15:00.
Centro de Exposiciones (Av. Figueroa Alcorta and Av. Pueyrredón)

Alberto Tarantini
Saturday 18, 16:00.
Centro de Exposiciones (Av. Figueroa Alcorta and Av. Pueyrredón)

Julia Zenko
Saturday 18, 17:00.
Centro de Exposiciones (Av. Figueroa Alcorta and Av. Pueyrredón)

Horacio Ferrer
Saturday 18, 18:00.
Centro de Exposiciones (Av. Figueroa Alcorta and Av. Pueyrredón)

Guillermo Fernández
Saturday 18, 19:00.
Centro de Exposiciones (Av. Figueroa Alcorta and Av. Pueyrredón)

Quinteto de la Fundación Astor Piazzolla.
Saturday 18, 20:00.
Centro de Exposiciones (Av. Figueroa Alcorta and Av. Pueyrredón)


Dance World Cups:

Monday 27, 19:00.
Final of Salon Tango
Sexteto Mayor with Gloria y Eduardo.
Luna Park

Tuesday 28, 19:00.
Final of Stage Tango
Piazzolla Electrónico + guests
María Nieves & the champions
Luna Park